chov ovcí

Naše stádo v současnosti čítá 65 bahnic - kříženek plemene Suffolk a dalších 20 mladých jehniček. Dále máme 3 čistokrevné berany - dva z plemene Suffolk a jednoho z plemene Texel.

Plemeno Suffolk je více než 200 let staré plemeno pocházející z Anglie, vyznačující se černýma nohama a hlavou. Zvířata tohoto plemene jsou mohutná, svalnatá a tudíž ideální pro masnou produkci. Jehňata rychle rostou a od narození mají dobré přirozené instinkty. Berani plemene Suffolk jsou jedni z nejpoužívanějších beranů na světě.

Provozujeme tradiční pastevní odchov jehňat s celoročním pobytem oveček venku. Přirozený čas jejich připuštění je na podzim se zkracujícím se dnem. Březost trvá okolo 147 dní, což při připuštění v listopadu znamená, že příchod jehňat můžeme očekávat v dubnu. Teplejší jarní počasí je klíčové pro úspěšné bahnění. Pastva na čerstvé jarní trávě podporuje u bahnic produkci mléka a jehňata tak během jara a léta rychle a přirozeným způsobem přibývají na váze. První jehňata dosáhnou odpovídající váhy okolo 38kg obvykle v průběhu srpna a do té doby se živí pouze mateřským mlékem a pastvou. 

Koncem podzimu, kdy už pastva nestačí, ovečky přikrmujeme senem v biokvalitě z naší farmy. Březí bahnice dostávají bio krmné směsi s hlavním podílem ovsa. Těmito směsmi se přikrmují od března až do doby cca 2 týdnů po porodu. Celoročně mají ovce přístup k minerálním a melasovým lizům a soli. Bahnice očkujeme jednou ročně a společně s jehňaty pravidelně odčervujeme. Začátkem června se ovce stříhají a minimálně třikrát do roka věnujeme péči také jejich paznehtům.

Každý rok se narodí asi 110 jehňat, z nichž 90 se prodá v našem řeznictví a 20 jehniček si necháváme pro rozšíření chovu. Porážka probíhá v jatkách Čelivo, schválených pro bio porážku. Dopravu do 8km vzdáleného Čeliva obstaráváme sami speciálním přívěsem na ovce.

kbr Hrzínské jehněčí je certifikovaný regionální produkt Kraje Blanických rytířů. Certifikaci BIO jsme obdrželi v listopadu 2017.

Farma Hrzín - Christopher Robertson

Prodejny

prodejna

Vyhledávané řeznictví ROBERTSON najdete v Dolních Břežanech. Produkty můžete podle sezónní dostupnosti zakoupit také v e-shopu www.robertson.cz, nebo po domluvě přímo na farmě.

O farmě

o farmě

Zdravý volný chov ovcí, skotu, slepic, kachen a hus na farmě s plochou cca 30 ha, vše bez chemie. Maso a vejce z čisté přírody Podblanicka si můžete objednat přímo z farmy nebo zakoupit v řeznictví Robertson v Dolních Břežanech.

Kontakty

kontakty

Christopher Robertson - Farma Hrzín

Hrzín 18, 257 03 Jankov, ČR

tel.: 317 711 252, mob.: 777 028 254
e-mail: farmahrzin@gmail.com