chov ovcí

Naše stádo v současnosti čítá 65 bahnic - kříženek plemene Suffolk a dalších 20 mladých jehniček. Dále máme 3 čistokrevné berany plemene Suffolk.

Plemeno Suffolk je více než 200 let staré plemeno pocházející z Anglie. Vyznačuje se černýma nohama a hlavou. Zvířata tohoto plemene jsou mohutná, svalnatá a tudíž ideální pro masnou produkci. Jehňata rychle rostou a po narození mají dobré přirozené instinkty. Berani plemene Suffolk jsou jedni z nejpoužívanějších beranů na světě.

Provozujeme tradiční pastevní odchov jehňat. Přirozený čas připuštění ovce je na podzim se zkracujícím se dnem, což přivodí u ovce ovulaci. Březost trvá okolo 147 dní. To při připuštění v listopadu znamená, že příchod jehňat můžeme očekávat v dubnu.

Jelikož chováme ovce celoročně venku, je teplejší počasí v dubnu klíčové pro úspěšné bahnění. Pastva na čerstvé jarní trávě podporuje u bahnic produkci mléka a jehňata tak během jara a léta rychle a přirozeným způsobem přibývají na váze. První jehňata dosáhnou odpovídající váhy okolo 38kg obvykle v průběhu srpna. Jehňata na maso jsou krmená pouze pastvou. Koncem podzimu, kdy už pastva nestačí, jsou ovce přikrmovány senem, které je také z naší farmy. Březí bahnice dostávají Bio krmné směsi s hlavním podílem ovsa. Těmito směsmi jsou přikrmovány od března až do doby cca 2 týdnů po porodu. Celoročně mají ovce přístup k minerálním a melasovým lizům a soli. Bahnice jsou očkovány jednou ročně a společně s jehňaty pravidelně odčervovány. Začátkem června jsou ovečky ostříhány a minimálně třikrát do roka je věnována péče také jejich paznehtům.

Každý rok se narodí asi 110 jehňat, z nichž 90 se prodá v našich řeznictvích a 20 jehniček si necháme pro rozšíření chovu. Porážka probíhá v jatkách Čelivo, schválených pro bio porážku. Dopravu do 8km vzdáleného Čeliva obstaráváme sami speciálním přívěsem na ovce.

kbr Naše jehněčí je certifikovaný regionální produkt Kraje Blanických rytířů. Certifikaci BIO jsme obdrželi v listopadu 2017.

Farma Hrzín - Christopher Robertson

Prodejny

prodejna

Vyhledávané řeznictví ROBERTSON najdete v Dolních Břežanech. Produkty můžete podle sezónní dostupnosti zakoupit také v e-shopu www.robertson.cz, nebo po domluvě přímo na farmě.

O farmě

o farmě

Zdravý volný chov ovcí, skotu, slepic, kachen a hus na farmě s plochou cca 30 ha bez chemie. Pečlivě kontrolované maso v té nejlepší kvalitě míří do vyhlášeného řeznictví ROBERTSON.

Kontakty

kontakty

Christopher Robertson - Farma Hrzín

Hrzín 18, 257 03 Jankov, ČR

tel.: 317 711 252, mob.: 777 028 254
e-mail: farmahrzin@gmail.com